top of page

Avrupa Periodontoloji Federasyonu (EFP) bu yıl içerisinde periodontal hastalık ve genel sağlık açısından önemli bir adım atarak bir bildirge yayımladı. Bu bildirgede periodontal hastalığın erken teşhis edilmesinin ve tedavisinin yalnızca ağız sağlığı açısından değil tüm vücut sağlığı için bir gereklilik olduğu vurgulandı. Bu bildirgeye imza atanlardan birisi de benim. Bildirgeye buradan ulaşabilirsiniz.

Periodontal ve genel sağlık ilişkili midir?

Dental implantlar sağlıklı mıdır?

Dental implant uygulaması, kaybedilen dişleri gerek fonksiyon gerek estetik olarak geri getirmeyi sağlayan tedavi yaklaşımlarından birisidir. Titanyumdan üretilen dental implantların çok çeşitli boy, çap, form, yüzey yapısı ve protez bağlantı şekli olan tipleri günümüzde üretilmektedir. 

Herkese implant destekli protez uygulanamayabilir. Öncelikle anatomik şartlar, mevcut kemik dokusu ve ağız ve genel sağlık açılarından detaylı inceleme yapılmalıdır. Olguya uygun olarak implant seçimi yapılması, tedavi planlamasının en son aşaması olan protezin yapımı baştan düşünülerek implantın yerleştirilmesi implantların başarısı için çok önemlidir.

İmplant destekli protezler tek bir dişin eksikliği, ağzın bir bölümündeki dişlerin eksikliği veya tamamen dişsiz ağızda diş eksikliğinin tedavisi için kullanılabilmektedir.

İyi planlanmış, çevresel faktörler dikkate alınarak bilinçli bir ağız bakım alışkanlığı geliştirilmiş olan bir bireyde yapılmış implant destekli protezler, diş destekli protezlere benzer şekilde çok başarılı sonuçlar vermektedir ve sağlıklıdır.

bottom of page